FAIRLEY Jack (23 May 2004 Aged 83)

Jack enlisted in 107 (Howitzer) Battery 7th Field Brigade RAA (Militia) in 1938.

On the Brigade becoming 7th Field Regiment RAA (M) in 1941, he transferred to 26 Field Battery.

Following the disbandment of 7th Australian Field Regiment (
AIF) on 17 November 1943, Jack was transferred to 2/43rd Infantry Battalion AIF.

In 1945 he was seriously wounded in action in
Borneo. At his Thanksgiving Service on 2 June, five members of his Battalion attended including the RMO who treated him.

Jack was discharged from the AIF in April 1946. His whole Military service was as a Private Soldier.

In later years he became State President, Treasurer and National Vice President of the Australian Legion of Ex-Servicemen and Women. He was a Life Member of Willoughby Sub-Branch.
Jack was a founding member of Willoughby Legion Ex-Services Club, being on of the leading lights in the building of the Club. A long serving member of the Board, holding positions of Treasurer from 1958 to 1992 and a Director from 1995 to 1999. Life membership was conferred in the 1960's.

He was also Past President of the Willoughby Legion Bowling and Recreation Club.

FAIRLESS Michael William Lovell  RFD ED   (28 August 2014 Aged  85) 

 

Mick was well known to many in the Army of his generation. He enlisted in the CMF at 7 Fd  Regt RAA, Willoughby in 1948. Following commissioning he served in 16 HAA RAA at Dee Why and then as a Battery Commander in 9 HAA RAA at Haberfield.
 
In 1962 Mick was posted to Albury with the Commonwealth Bank. He Corps transferred to RAAC to serve in 8/13 VMR as Second In Command. In 1964 Mick was promoted to Lieutenant Colonel and was appointed Commanding Officer. He went to South Vietnam as a CMF observer and was attached to AUS and US armoured units. After 8/13 VMR came a number of training and staff appointments.
 
In 1972 Mick transferred back to the RAA to command 9 LAA Regt at Dee Why. Promotion to Colonel came in 1974 with his appointment to HQ 2 Div as the first Colonel (MS) ARes. Mick retired in 1979.
 
Mick is survived by his wife Evelyn, his four children, ten grandchildren and eight great grandchildren.

 

 

 

 FISCHER  Henry Francis ( 4 August 1992  aged 76)

 

 Henry enlisted in the AIF on 21 December 1939, joining 2/1st AGH transferring to 2/1st Field Regiment in the Middle East and was discharged on 11 December 1945 as a Gunner.

 

 

FORSYTH James Allan Kendall (Jim) 5 December 1999 Aged 81

Jim joined 7th Field Brigade RAA (Militia) in 1936 and was commissioned on 29 April 1940.

On transfer to the AIF on 1 November 1940, he was posted to "A" Troop, 17 Battery,2/9th  Army Field Regiment AIF, being promoted to Captain on I0 December 1942.

On 15 November 1945, Jim was placed on the Reserve of Officers (RAA) (2 Military District)